
“Tilojen luominen puutarhaan” on asia, josta usein puhutaan puutarhojen ja puutarhasuunnittelun yhteydessä. Se voi kuulostaa konstikkaalta, mutta minusta siinä piilee mielenkiintoisen puutarhan avain. Puutarhan, joka herättää uteliaisuutta ja jossa haluaa viettää enemmän aikaa. Kesän aikana aion esitellä puutarhani eri tiloja ja sitä, miten olen halunnut suunnitella niitä. Pysy mukana!
Pergola, Kasvihuone, Keittiöpuutarha, Viherhuone. Nämä ovat puutarhani suurimmat ja näkyvimmät tilat. Puutarhani on noin 1 000 m2 suuri ja muodoltaan pitkä ja kapea. Suurin haasteeni ja seuraava askel puutarhassa on nivoa nämä tilat paremmin yhteen. Poistaa avoimia nurmipintoja ja luoda linjoja, jotka kätkevät jotain ja näyttävät jotain muuta.

Jos olet uudistamassa puutarhaa tai luomassa täysin uutta, kannattaa ensin miettiä, mitä omaan puutarhaasi tarvitset. Mitä haluat tehdä siellä? Samalla syntyy yleensä vastaus siihen, mitä tiloja puutarhasi tarvitsee. Esimerkiksi minun ja perheeni tarpeet puutarhassa ovat tällaiset:
- Varjoisa paikka ateriointiin ja seurusteluun kesäaikaan
- Paikka ateriointiin ja seurusteluun suurimman osan kesästä säästä riippumatta
- Paikka kasvattaa syötävää ja kukkia
- Paikka ja tila istutukseen ja puutarhatarvikkeiden säilytykseen
- Mahdollisuus pelata jalkapalloa, kubbia jne.
- Tila grillaamiseen ja kokkaamiseen ulkona

Perheemme tarpeiden perusteella on syntynyt neljä suurta ja selkeää tilaa. Pergola, Kasvihuone, Keittiöpuutarha, Viherhuone. Puutarhamme on edelleen rakenteilla, vaikka olemme asuneet tässä pian 14 vuotta. Joidenkin mielestä tuntuu varmaan hurjalta, että tämä on kestänyt niin kauan. Mutta se koskee vain joitakin asioita. Olemme ehtineet tehdä paljon muuta näiden 14 vuoden aikana.
Neljän seuraavan viikon aikana saatte kulkea kanssani näissä neljässä tilassa, kun kerron miksi olemme päätyneet sellaisiin ratkaisuihin kuin olemme. Kerron värien, materiaalien ja muotojen valinnasta ja siitä, millaisen kokonaisuuden haluan puutarhasta muodostuvan, kun se valmistuu.
Pysy mukana!
Vastaa