Tähän aikaan vuodesta elämässäni alkaa todella intensiivinen mutta tavattoman hauska ajanjakso. Nyt alan nimittäin suunnitella ja pohtia sitä, miltä myymälämme tulevat näyttämään ensi vuonna. Jokainen myymälässämme esillä oleva lasiterassi ja kasvihuone on sisustettava uudelleen. Uudet huonekalut, kasvit ja sisustustavarat. Tämä vaatii suunnittelua.

Nyt alan tehdä eri tyylisiä tunnelmatauluja, jotta kaikki sujuisi helpommin sitten, kun olemme paikan päällä jokaisessa myymälässä parin päivän ajan. Me kierrämme aina muutaman tytön joukolla myymälät läpi talven aikana ja teemme kovasti töitä saadaksemme tämän muutoksen aikaan parissa päivässä. Tämä edellyttää, että olen tehnyt esivalmistelut, jotta meidän ei tarvitse käyttää aikaa ja energiaa sen pohtimiseen, mitä teemme kullekin lasiterassille, vaan kaiken on oltava selvää alusta alkaen. Tarvitsemme energian jaksaaksemme kantaa huonekaluja ja ollaksemme luovia!

Mistä saan inspiraationi? Sitä kysytään minulta usein. Joskus sitä saa idean aivan tyhjästä, tai sitten on nähnyt jotain jossakin lehdessä, Pinterestissä tai messuilla. Ennen kaikkea minulla on aina tietokoneellani kansio, johon tallennan vuoden mittaan inspiraatiota. Otan sen esiin nyt loman jälkeen, kun aloitan suunnittelutyöni.
Vastaa