
Lapsuudessani joka joulu keittiöpöydän yläpuolella oleva valaisin korvattiin suurella roikkuvalla adventtikranssilla. Se riippuu ihanan punaisissa ja paksuissa silkkinahoissa ja levitti ihanaa joulutunnelmaa. Kun se ilmestyi pöydän yläpuolelle, tiesi että joulu on tulossa. Siksi halusin tehdä jotain samanlaista tänä vuonna, tästä tuli minun versioni.
Oli itsestään selvää, että se tulisi lasiterassin pöydän yläpuolelle. Täällä sekä kestää paremmin ja voin käyttää juuri niitä vihreitä, mitä haluan. Aloitin oasis-renkaalla, johon olen sitten pistellyt materiaaleja. Sitä ei tarvitse pitää kosteana, vaan valitsin materiaaleja, jotka kuivuvat kauniisti. Joten ajattele samalla tavalla kuin jos käärisit seppeleen. Valitsin oasis-renkaan, koska halusin tehdä siitä vähän tuuheamman.
Jos haluat tehdä oman kranssin, tarvitset:
- Sopivan kokoinen oasis-rengas
- Ikivihreää materiaalia
- Nauhaa
- Koristeita, minä valitsin hyasintteja ja käpyjä
Sitten vain mielikuvitus asettaa rajat. Tykkään koristella hyasinteilla ja kävyillä, ja sitten lisään valonauhan. Valonauhat antavat tunnelmaa, mutta niitä ei tarvitse vahtia samalla tavalla kuin kynttilöitä.

Voit joka tapauksessa sanoa, että joulutunnelma kohosi samassa tahdissa kuin kranssi lasiterassilla, ihan kuin lapsuudessani.
Vastaa